Rehabilitacja
Dzięki zdobytej wiedzy podczas swojej edukacji oraz praktyce w prowadzeniu pacjentów jestem w stanie odpowiednio poprowadzić wywiad i diagnozę w celu ułożenia planu rehabilitacji.
Dodatkowo chętnie doradzę, jakie sprzęty lub akcesoria dostępne do rehabilitacji samodzielnej są warte uwagi oraz mogą dodatkowo pomóc w szybszym powrocie do zdrowia i pełnej sprawności.
Rehabilitacja osób starszych - Ćwiczenia ogólnousprawniające
- Wywiad, diagnostyka, ustalenie planu rehabilitacji.
- Ćwiczenia mające na celu opóźnienie procesów starzenia się organizmu, mające na celu wzmocnienie układu odpornościowego, poprawę funkcjonowania układu oddechowego, obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, poprawę elastyczności tkanek, utrzymujące ruchomość w stawach.
- Ćwiczenia poprawiające koordynację, równowagę, ogólną sprawność.
- Ćwiczenia wzmacniające mięśnie, stawy i więzadła z wykorzystaniem przyborów.
- Edukacja pacjenta w zakresie ergonomii w codziennych czynności.
- Pomoc i doradztwo w doborze zaopatrzenia ortopedycznego i rehabilitacyjnego, które przyczynia się do odciążenia chorych części ciała, poprawia ich stabilizację, a także pozwala na kontrolę ruchu.
Rehabilitacja osób chorych na choroby otępienne - Ćwiczenia usprawniające
- Wywiad, diagnostyka, ustalenie planu rehabilitacji.
- U osób mobilnych: ćwiczenia wzmacniające mięśnie, utrzymujące kondycję, zwiększające mobilność stawów oraz poprawę krążenia, mające na celu zmniejszenie niepokoju czy poprawę jakości snu, ćwiczenia ogólnousprawniające połączone z ćwiczeniami i grami usprawniającymi funkcje poznawcze.
- U osób leżących: ćwiczenia wspomagane, czynno-bierne, bierne, pomagające zapobiegać i niwelować przykurcze i zaniki mięśniowe, zapobieganie powstawaniu obrzęków, ograniczenie ryzyka powstania zakrzepów, ćwiczenia oddechowe pomocne przy dusznościach.
- Edukacja opiekuna/rodziny pacjenta – w profilaktyce przeciwodleżynowej, zmianie i doborze wyrobów chłonnych typu pielucho-majtki, przystosowaniu mieszkania do potrzeb osoby niesamodzielnej.
- Pomoc i doradztwo w doborze zaopatrzenia ortopedycznego i rehabilitacyjnego, ułatwiającego profilaktykę przeciwodleżynową, wspomagające rehabilitację oraz opiekę nad osobą z ograniczoną zdolnością do samodzielnego poruszania.
Rehabilitacja pacjentów bariatrycznych
- Wywiad, diagnostyka, ustalenie planu rehabilitacji.
- Ćwiczenia przygotowujące pacjenta do operacji – ćwiczenia przygotowujące układ krążenia i układ oddechowy do znieczulenia ogólnego czyli tzw. profilaktyka przeciw zatorowa i przeciwzakrzepowa,
- Ćwiczenia zwiększające wydolność organizmu w celu szybszej regeneracji po operacji, wyciszenie chorób związanych z narządem ruchu.
- Ćwiczenia dla zredukowania masy ciała do wyznaczonego przez chirurga poziomu umożliwiającego bezpieczne przeprowadzenie operacji bariatrycznej; zmiana nawyków ruchowych, co pozwoli być aktywnym od razu po operacji.
- Gimnastyka pooperacyjna w okresie poszpitalnym – ćwiczenia ogólnousprawniające przyspieszające gojenie się rany pooperacyjnej, przeciwdziałające zakrzepom, zapewniające prawidłowe działanie układu krążenia, usunięciu obrzęków pooperacyjnych wzmocnienie mięśni, więzadeł i struktur, które wskutek zabiegu mogą być uszkodzone, przeciwdziałaniu bólom pooperacyjnym, przywracanie prawidłowego zakresu ruchu w stawach.
- Pomoc i doradztwo w doborze zaopatrzenia ortopedycznego i rehabilitacyjnego przyspieszające powrót do sprawności po operacji, wspomagające odciążenie przeciążonego narządu ruchu, działające przeciwzakrzepowo i przeciwobrzękowo.
Rehabilitacja osób niepełnosprawnych
- Wywiad, diagnostyka, ustalenie planu rehabilitacji.
- Wspomaganie koordynacji nerwowo-mięśniowej – poprawa wzorca i jakości ruchu poprzez ćwiczenia metodą PNF, stretching (rozciąganie) - praca nad zwiększeniem zakresu ruchu, ćwiczenia wzmacniające siłę mięśniową, nauka chodu, szereg działań fizjoterapeutycznych mających na celu poprawę oraz uprawnienie przemieszczania się pacjenta, ćwiczenia równoważne, ćwiczenia poprawiające stabilizację centralną (stabilizację tułowia).
- Masaż leczniczy w celu rozluźnienia nadmiernie napiętych mięśni, powięzi oraz ścięgien.
- Pomoc i doradztwo w doborze zaopatrzenia ortopedycznego i rehabilitacyjnego, który przyspiesza powrót do sprawności po zabiegach czy urazach, ułatwiający rehabilitację i chodzenie, jako pomoc niepełnosprawnym dającą możliwość ruchu i przemieszczania się.
Rehabilitacja przeciwbólowa kręgosłupa oraz stawów obwodowych
- Wywiad, diagnostyka, ustalenie planu rehabilitacji.
- Dobór ćwiczeń odpowiednich do danego zaburzenia m.in. ćwiczenia miejscowe izometryczne, czynne, samowspomagane, zmniejszające dolegliwości bólowe, ćwiczenia koncepcją PNF, ponowna nauka zaburzonego ruchu, ćwiczenia zwiększające zakres ruchu oraz siłę mięśni, znoszące ich napięcie, poprawiające elastyczność tkanek miękkich.
- Nauka doboru pozycji przeciwbólowych i relaksacyjnych,.
- Pomoc i doradztwo w doborze zaopatrzenia ortopedycznego i rehabilitacyjnego, mające zastosowanie w leczeniu i rehabilitacji kręgosłupa oraz stawów obwodowych, jako profilaktyka i zapobieganie pogłębianiu się wad postawy lub dolegliwości bólowych.
- Pomoc i doradztwo w doborze zaopatrzenia ortopedycznego i rehabilitacyjnego przyspieszające powrót do sprawności po operacji, wspomagające odciążenie przeciążonego narządu ruchu, działające przeciwzakrzepowo i przeciwobrzękowo.